Brock L. EIDE – Fernette F. EIDE: Výhody dyslexie

Fotografia obálky knihy Výhody dyslexie, skrytý potenciál dyslektického mozgu

Čo keby sme sa na dyslexiu pozerali ako na iný štýl učenia a spracovania informácií a nie ako na poruchu?

Dnešná kniha s podtitulom Skrytý potenciál dyslektického mozgu čitateľom ponúka nový prekvapujúci pohľad na obávanú pedagogickú diagnózu a jednu z častých problémových tém súčasnosti.

Vedeli ste, že mnohí vynikajúci architekti, právnici, inžinieri a dokonca aj populárni spisovatelia mali v detstve problémy s učením sa čítať a písať? V tejto prelomovej knihe doktori Brock a Fernette Eideovci vysvetľujú, ako sa jedinečný poznávací štýl, ktorý zdieľa 20 percent ľudí, premieta do úspechu v škole, práci a živote. Na základe svojich odborných poznatkov z oblasti neurológie a pedagogiky autori ukazujú, že dyslektici nielen inak vnímajú písané slovo, ale môžu vynikať aj v priestorovej predstavivosti, všímajú si skryté súvislosti, ktoré iným jednoducho unikajú, premýšľajú o svete v príbehoch a prejavujú mimoriadnu kreativitu.

Dospeli sme k presvedčeniu, že dyslektickú myseľ je lepšie chápať ako optimalizovanú na iný súbor funkcií a že táto optimalizácia vytvára problémy aj výhody.

Jedným z najväčších nedorozumení je domnievať sa, že dyslektický mozog sa odlišuje iba vo vnímaní písaných symbolov. V skutočnosti v ňom prebiehajú odlišné procesy, ktoré celkovo ovplyvňujú prácu s informáciami. Je organizovaný tak, že maximalizuje svoju silnú stránku, ktorou je kontextuálne uvažovanie, na úkor spracovávania niektorých detailov… preto dyslektikom občas utečie slovo, písmenko, čiarka a pod. Mozgy dyslektikov sú schopné veľmi dobre spracovávať komplexné problémy a vidieť veci v širšom kontexte alebo tiež využívať predstavivosť na odhadovanie ich budúceho vývoja.“

Spojením osobných príbehov s exaktnou vedou poskytuje kniha neoceniteľné rady a tipy, ako môžu rodičia, učitelia a samotní jedinci s dyslexiou rozpoznať a využiť svoje silné stránky a talenty: materiálne uvažovanie (používajú architekti a inžinieri), vzájomne prepojené uvažovanie (vedci a dizajnéri), naratívne uvažovanie (spisovatelia a právnici) a dynamické uvažovanie (ekonómovia a podnikatelia). Táto kniha, ktorá ponúka praktické odporúčania a inšpirujúce svedectvá zo skutočného života dokazuje, že dyslexia nemusí byť na škodu, ale môže sa stať skôr cenným prínosom ako záťažou.

 

Vydavateľské údaje: Bratislava: Ikar, 2024

Signatúra: svkpoA 255 820

 

Zdroj:

https://www.bux.sk/

https://www.dyslexicadvantage.org

 

Späť na zoznam článkov