Informácie o rómskom holokauste môžete mať aj v mobile
Prešov, (Tlačová správa) - Obete rómskeho holokaustu si každoročne v Európe pripomíname 2. augusta. V noci z 2. na 3. augusta v roku 1944 pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Auschwitz-Birkenau zahynulo takmer tritisíc rómskych mužov, žien a detí. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo v Európe viac ako 300 tisíc Rómov.
Štátna vedecká knižnica v Prešove, dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry v roku 2021 predstavila virtuálnu prehliadku, v ktorej môžete zo svojho mobilu, tabletu či počítača navštíviť pamätné miesta na Slovensku.
Perzekúcie Rómov sa diali aj na území Slovenského vojnového štátu. Rómovia mali zákaz cestovať hromadnou dopravou, zúčastňovať sa hromadných podujatí, do obcí mohli vstupovať len vo vyhradenom čase. Rómski muži boli v Slovenskom štáte zaradení do pracovných táborov.
Občianske združenie In Minorita sa venuje výskumu v oblasti rómskeho holokaustu na Slovensku od roku 2005. V tom čase v partnerstve s Ministerstvom kultúry SR, Slovenským národným múzeom a Ústavom etnológie SAV pripravilo projekt Ma bisteren!, čo v preklade znamená Nezabudnite!.
Prvý pamätník obetí rómskeho holokaustu bol osadený v priestoroch Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v roku 2005. Ďalšie pamätníky boli v priebehu rokov odhalené v Lutile, Nemeckej, Hanušovciach nad Topľou, Slatine, Zvolene, Dubnici nad Váhom, Valaskej Belej.
Aktualizovaný obsah
„Virtuálnu prehliadku počas tohto leta aktualizujeme a pridávame do nej ďalšie pamätné miesto obetí rómskeho holokaustu, ktoré sa nachádza v Dunajskej Strede. Našim cieľom do budúcna je virtuálny obsah každoročne dopĺňať o pamätné miesta aj mimo Slovenska a vytvoriť tak ucelené pamätné miesto vo virtuálnom priestore, v ktorom návštevník nájde čo najviac informácií o tomto smutnom období histórie Rómov v Európe,“ uviedol Roman Čonka, vedúci dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry.
Aktualizovaná virtuálna prehliadka je dostupná v troch jazykových mutáciách (slovenčina, rómčina, angličtina) a jej obsah je tak dostupný pre širokú verejnosť aj mimo Slovenska. Obsahuje texty o jednotlivých pamätných miestach, ale aj interaktívne prvky – možnosť položenia kvetov, či symbolické zapálenie sviečky, samozrejmosťou je audiosprievodca.
„Virtuálnu prehliadku aktualizujeme v novom programe, ktorý obsahuje novú funkciu fungujúcu na princípoch aplikácií Skype, Zoom alebo MS Teams. Znamená to, že s novou funkciou vieme pracovať priamo s konkrétnym používateľom (jednotlivec, škola, komunitné centrum a pod.), ktorý sa do virtuálnej prehliadky prihlási pod svojimi prístupovými údajmi. Takto vzdialeným spôsobom vieme priamo vo virtuálnej prehliadke vzdelávať napríklad skupiny žiakov v školách,“ doplnil R. Čonka.
Ako ďalej dodal, v novom školskom roku to budú testovať na vybraných základných a stredných školách, vzdelávanie ponúknu aj komunitných centrám a neziskovým organizáciám.
Virtuálna prehliadka funguje v online aj v offline režime, pomocou QR kódu je možné si ju stiahnuť do mobilu či tabletu.
Virtuálna prehliadka: https://romsky-holokaust.3-d.sk/
Ohlasy v médiách:
Informácie o rómskom holokauste môžete mať aj v mobile.
Pietne miesta rómskeho holokaustu chcú predstaviť školám.
Virtuálnu prehliadku pietnych miest rómskeho holokaustu chcú predstaviť školám.
Virtuálnu prehliadku pietnych miest rómskeho holokaustu chcú predstaviť školám.
RÓMOVIA: Odhaduje sa, že počas II. svetovej vojny zahynulo v Európe viac ako 300-tisíc Rómov.
Odhaduje sa, že počas II. svetovej vojny zahynulo v Európe viac ako 300 000 Rómov.
Knižnica v Prešove to chce predstaviť školám: Rómsky holokaust je už aj virtuálne.