Štátna vedecká knižnica v Prešove vstúpila do záverečnej fázy realizácie národného projektu Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry

Prešov, (Tlačová správa) - Národný projekt v gescii Ministerstva kultúry SR s cieľom vybudovať dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry (DICRK) ako odborné pracovisko a organizačnú zložku Štátnej vedeckej knižnice v Prešove sa začal dňa 23. 2. 2012, kedy bola uzavretá zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Testovaciu pilotnú prevádzku ako záverečnú aktivitu projektu knižnica ukončí 30. septembra 2014, počnúc prvým októbrom začne obdobie trvalej udržateľnosti.

„Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry sa stalo odborným pracoviskom a je súčasťou organizačnej štruktúry Štátnej vedeckej knižnice v Prešove. Centrum si určilo tri základné oblasti dokumentovania – oblasť orálnej histórie, oblasť hudobného dedičstva a oblasť rómskych remesiel,“ uviedla Erika Godlová, vedúca nového útvaru.

Súčasťou odborného pracoviska je prezentačná miestnosť, študovňa romistiky Eleny Lackovej a depozit artefaktov rómskej kultúry. Priestory centra sú vybavené najmodernejšími informačnými technológiami, ktoré budú použité na dokumentovanie rómskej kultúry s cieľom jej digitálneho spracovania, uchovania a prezentácie, pričom moderné technológie budú prístupné aj pre užívateľov knižnice, ktorí hľadajú odborné romistické informácie.

„Úlohou dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry je sústrediť komplexné informácie o rómskej kultúre, histórii, jazyku, tradíciách a iných oblastiach života rómskej komunity na jednom mieste. Vytvorí sa tým jeden prístup k potrebným a požadovaným informáciám o všetkom, čo súvisí s rómskou problematikou a zároveň sa predstaví nový pohľad na kultúru Rómov ako súčasti európskeho kultúrneho dedičstva,“ spresnila E. Godlová.

Výstupmi projektu sú konkrétne prezentovateľné formáty vytvoreného digitálneho obsahu, ktoré budú čoskoro dostupné prostredníctvom on-line služby zavedenej pre širokú užívateľskú verejnosť – prezentačného portálu. Nový digitálny obsah predstavuje rozsiahle informačné portfólio zamerané na šírenie informácií o rómskej kultúre.

Veľmi dôležitou stránkou činnosti DICRK je podpora interkultúrneho dialógu v regióne, organizácia multikultúrnych stretnutí s prezentáciou kultúr jednotlivých etník, podpora debaty a otvorenej diskusie so zameraním na cieľovú skupinu stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže, v čom bude pracovisko pokračovať aj v období trvalej udržateľnosti.

„V rámci tejto oblasti sme už realizovali kultúrne podujatia a pripravujeme ďalšie s cieľom priblížiť rómsku kultúru rómskej i väčšinovej spoločnosti a podporiť tak búranie predsudkov,“ vysvetlila E. Godlová.

„Myšlienka dokumentovania a sprístupňovania všetkého, čo súvisí s kultúrou Rómov, je podľa môjho názoru dobrá. Knižnice sú jediné inštitúcie, ktoré sú schopné najdôslednejšie spracovať akékoľvek dokumenty a následne ich prezentovať, ak majú vytvorené dobré podmienky. Dá sa predpokladať, že neskôr, ak na to budú vytvorené podmienky, sa nebudeme sústreďovať len na kultúru Rómov, ale aj na iné oblasti, ktoré s touto národnosťou súvisia. Bude našou snahou sústreďovať v centre aj informácie mimo kultúry,“ uviedla Valéria Závadská, riaditeľka Štátnej vedeckej knižnice v Prešove.

Pracovisko má podľa slov V. Závadskej ambíciu stať sa vyhľadávaným zdrojom informácií pre rozličné skupiny používateľov, najmä však akademické a výskumné inštitúcie v rámci Slovenskej republiky, v dlhodobejšej perspektíve počíta so spoluprácou s inými inštitúciami na európskej úrovni.

 FAKTY:

  • schválený rozpočet projektu: 1 888 689,97,- €
  • zdroje financovania: ERDF (Európsky fond regionálneho rozvoja) a štátny rozpočet SR
  • dokumentovanie v číslach: od II/2013 vyhotovených viac ako 460 hodín 2D a 3D obrazového a zvukového záznamu (viac ako 12 TB dát) a 26 000 fotografií.
  • Hlavné aktivity projektu:
  1. Rekonštrukcia a interiérové vybavenie DICRK – Cieľom bolo zrekonštruovať budovu na Námestí Mládeže č. 4, Prešove a vybaviť ju interiérovým zariadením potrebným pre prácu Centra. Na túto aktivitu bolo z rozpočtu vyčlenených cca 15 % prostriedkov.
  2. Komplexné technické a technologické vybavenie DICRK – Cieľom bolo vybaviť novovzniknuté Centrum zodpovedajúcou technikou a technológiami nevyhnutnými pre správne fungovanie Centra z pohľadu informatizácie a digitálnych technológií. Vytvorený bol tiež portál Centra obsahujúci viaceré možnosti prezentácie výstupov. Na túto aktivitu bolo z rozpočtu vyčlenených cca 34 % prostriedkov.
  3. Pilotná prevádzka DICRK – Cieľom bolo zabezpečiť personálne obsadenie Centra a rozbehnutie jeho činnosti vrátene spolupráce s externými expertmi a terénnymi pracovníkmi. Materiálne a personálne boli zabezpečené všetky plánované činnosti a vytvorená možnosť plynulého prechodu do udržateľnosti aktivít Centra. Na túto aktivitu bolo z rozpočtu vyčlenených cca 48 % prostriedkov.
  4. Zvyšné 3% rozpočtu projektu boli použité na riadenie.

Ohlasy v médiách:

Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry sprístupnia verejnosti.

V Prešove vzniklo nevšedné centrum: Najmodernejšími technológiami budeme dokumentovať kultúru Rómov!

 

 

Späť na archív tlačových správ