Rozšírili sme virtuálnu galériu rómskeho výtvarného umenia

Prešov, (Tlačová správa) – Štátna vedecká knižnica v Prešove, dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry (DICRK) sprístupnilo rozšírenú virtuálnu galériu rómskeho výtvarného umenia, do ktorej môžu návštevníci vstúpiť bezplatne prostredníctvom svojho mobilu, tabletu či počítača. V novej časti galérie sme vystavili výtvarné práce dvoch rómskych výtvarníkov a jednej rómskej výtvarníčky.

„Návštevníci galérie majú možnosť spoznať spolu 40 osobností z oblasti literatúry, výtvarného umenia, filmu a hudby zobrazených na veľkých portrétoch. Okrem prezentácie umeleckého spracovania malieb a plastík má virtuálna galéria aj vzdelávací charakter, keďže každú z osobností uvádza anotácia a audio-sprievodca v slovenskom, rómskom a anglickom jazyku,“ uviedol Peter Čekan, riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Prešove.

Neznáme farby osobností

Prvú virtuálnu galériu sme predstavili v roku 2022, pod názvom Neznáme farby osobností. Celkom 23 portrétov svetových osobností, ktoré majú rómsky pôvod, putovali po výstavách na Slovensku aj v zahraničí. Ich autorom je rómsky výtvarník Jozef Fečo. Keďže DICRK je aj digitalizačným pracoviskom, rozhodli sme sa tieto obrazy digitalizovať a preniesť do virtuálnej galérie.

„Virtuálna galéria týchto obrazov nám slúžila ako učebná pomôcka pri prezentácii rómskej kultúry pre žiakov základných a stredných škôl. Diela sme prostredníctvom tejto aplikácie prezentovali priamo na školách alebo v priestoroch knižnice. Výhodou virtuálnej galérie je možnosť stiahnuť si túto aplikáciu priamo do mobilu a kedykoľvek si ju spustiť,“ vysvetlil Roman Čonka.

V tomto roku DICRK pracovalo na rozšírení virtuálnej galérie o ďalšie výstavné miestnosti určené pre dvoch nových výtvarníkov.

Spisovatelia a výtvarníci

Šarlota Bottová je nadaná rómska umelkyňa, ktorá žije a tvorí v Hnúšti. Výtvarnému umeniu sa upísala už počas štúdia na strednej škole, výtvarné techniky a postupy sa učila sama, využívajúc zdroje dostupné v knižniciach aj na internete.

Špecializuje sa na tvorbu portrétov, dlho tvorila technikou kreslenia grafitovými ceruzkami a pastelom. V posledných rokoch maľuje akrylovými farbami. Práve tie jej umožnili vyjadriť sa aj celou šírkou farebného spektra. Inšpiráciu čerpá hlavne z pop-kultúry, kde sú jej predlohou známe osobnosti, no na jej obrazoch nájdeme aj množstvo tvárí, ktoré umelkyňa stretáva v každodennom živote.

V našej virtuálnej galérii sa prezentuje portrétmi rómskych spisovateliek a spisovateľov, tiež výtvarníčok a výtvarníkov.

„Cez maľby tak môže návštevník spoznať rómsku spisovateľku Elenu Lackovú, spisovateľa Dezidera Bangu či disidenta a spisovateľa Ľudovíta Didiho,“ spresnil Roman Čonka.

Abstrakcie

Miloš Rác, talentovaný rómsky umelec z Považskej Bystrice, v našej virtuálnej galérii, v samostatnej miestnosti, vystavuje svoje umelecké portfólio pozostávajúce z malieb a štylizovaných bronzových plastík. On sám označuje svoje obrazy ako abstraktné maľby, ktorými vyjadruje širokú škálu vlastných emócií precítených v interakciách s realitou všedných dní.  Intenzívna farebná paleta, geometrické tvary aj celkové poňatie malieb a plastík naznačujú pozitívny prístup k životu s jemnými náznakmi humoru.

Miloš Rác vystavuje doma aj v zahraničí, kde sa jeho tvorba stretáva s pozitívnym ohlasom verejnosti aj kritikov. O svoju zručnosť a poznatky sa začína deliť s najmladšou generáciou v Považskej Bystrici.

„Jeho diela sú zaujímavé a vystavované hlavne na strednom a západnom Slovensku, rovnako aj v zahraničí. Sme radi, že sme jeho práce, ktoré sme v dokumentačnom centre digitalizovali, mohli preniesť aj do virtuálnej galérie a priblížiť tak jeho tvorbu širokej verejnosti,“ doplnil Roman Čonka.

Kováčska dielňa / pamätné miesta holokaustu

Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry (DICRK) ako celoslovenské odborné pracovisko sa virtuálnym prehliadkam venuje od roku 2017. Dokumentačný charakter má virtuálna prehliadka Základnej školy v Jarovniciach, kde sa centru podarilo zachytiť celosvetovo oceňované výtvarné práce rómskych žiakov, ktoré viedol od roku 1986 výtvarník Ján Sajko.

Ďalšia virtuálna prehliadka je zameraná na rómskeho kováča Igora Radiča z Klenovca. DICRK zdokumentovalo jeho prácu v pôvodnej kováčskej dielni doslova v poslednej chvíli pred jej likvidáciou a sťahovaním do modernej.

Igor Radič vo svojej dielni predstavuje kováčske remeslo, ale aj nástroje potrebné k tomuto remeslu, ktoré zdedil po starých majstroch.

V roku 2020 sme vytvorili aj virtuálnu prehliadku pamätných miest na Slovensku, ktoré odkazujú na holokaust Rómov. Pri každom pamätníku sa návštevník dozvie aj o historických udalostiach, ktoré sa viažu na konkrétne miesto.

„Centrum je v oblasti sprístupňovania rómskej kultúry vo virtuálnom priestore lídrom minimálne v krajinách V4,“ dodal Roman Čonka.

Vlastný portál

DICRK je celoslovenským odborným pracoviskom, ktoré mapuje a dokumentuje rómsku kultúru od roku 2013. Pre širokú verejnosť je voľne dostupných už viac ako 1000 digitálnych kultúrnych objektov z oblasti hudby, remesiel, literatúry, divadla, ktoré sú umiestňované aj na národnom prezentačnom portáli slovakiana.sk

„Okrem digitalizácie sa venujeme aj vlastnej edičnej činnosti a vydávaniu vedeckých zborníkov. Od roku 2020 sme hlavným organizátorom vedeckých podujatí s medzinárodnou účasťou s názvom Aktuálny stav rómskych štúdií, pričom spolupracujeme s renomovanými inštitúciami a univerzitami zo Slovenska a zahraničia,“ dodal Roman Čonka.

Ohlasy v médiách:

V Prešove rozšírili virtuálnu galériu rómskeho výtvarného umenia.

Sprístupnili rozšírenú virtuálnu galériu rómskeho výtvarného umenia.

ŠVK rozšírila virtuálnu galériu rómskeho výtvarného umenia.

Rozšírili sme virtuálnu galériu rómskeho výtvarného umenia.

Späť na archív tlačových správ