Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity navštívil Štátnu vedeckú knižnicu v Prešove
Prešov, (Tlačová správa) – Štátna vedecká knižnica v Prešove, zriadená 1. septembra 1952, je verejná kultúrna, informačná, vedecká a vzdelávacia inštitúcia v oblasti knižničnej, bibliografickej, vedecko-výskumnej a vydavateľskej činnosti. Systematicky buduje a sprístupňuje knižničný fond a poskytuje knižnično-informačné služby.
Od roku 2013 sa venuje dokumentovaniu živých prejavov rómskej kultúry na Slovensku prostredníctvom dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry (DICRK), ktoré je oddelením knižnice a zároveň má celoslovenskú pôsobnosť.
V tejto súvislosti prijal vo štvrtok 24. 10. 2024 splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško oficiálne pozvanie riaditeľa ŠVK PO Ľubomíra Baláža.
Po krátkom uvítaní v dopoludňajších hodinách na riaditeľstve ŠVK PO sa stretnutie nieslo v konštruktívnom jednaní o vízii napredovania Štátnej vedeckej knižnice v Prešove a jeho oddelenia DICRK. Azda najaktuálnejšou témou je avizovaná 10% konsolidácia miezd, ktorá sa premietne aj na niektorých oddeleniach knižnice. „Z pozície riaditeľa som pána Daška ubezpečil, že sa žiadne oddelenie nebude rušiť, avšak dôjde k určitým zmenám, ktoré som avizoval aj na pracovnom stretnutí ministerstva kultúry SR v utorok 22. 10. 2024.“ Pán Daško sa s týmto návrhom stotožnil a považoval ho za primeraný a profesionálne spracovaný. Po jednaní na riaditeľstve sme sa presunuli do ďalšej budovy na ulicu Námestia mládeže, kde sa nachádza nielen dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry, ale aj oddelenie knižnično-informačných služieb a študovňa.
Splnomocnenec sa zaujímal o činnosť centra a o výstupy, ktoré centrum produkuje. Hovoril o možnostiach, ktoré by sa v najbližších rokoch mohli realizovať v súvislosti so zdrojmi z Európskej únie, so zameraním aj na podporu rómskej kultúry. Knižnica by sa mohla v budúcnosti zapojiť do pripravovaných národných projektov a dokumentačné centrum by tak mohlo rozšíriť svoje pôsobenie aj v oblasti využívania a rozvoja AI nástrojov umelej inteligencie v prostredí rómskej kultúry.
Centrum v súčasnosti prevádzkuje vlastný prezentačný portál www.portalsvk.sk, na ktorom zverejňuje svoje digitálne výstupy vo forme videa, audia, fotografií a skenov. Pre návštevníkov knižnice je k dispozícii špecializovaná študovňa romistiky, v ktorej je sústredený knižný fond zameraný nie len na oblasť rómskej kultúry, ale aj ďalšie oblasti súvisiace s rómskou menšinou.
„Študovňu navštevujú používatelia, ktorí hľadajú konkrétne informácie o rómskej menšine, rovnako aj študenti Prešovskej univerzity, ktorí študujú rómsky jazyk a literatúru. V centre sa od roku 2017 venujeme aj tvorbe virtuálnych prehliadok a galérií, ktoré majú dokumentačný a zároveň vzdelávací charakter,“ vysvetlil Roman Čonka, vedúci oddelenia DICRK.
Okrem digitálnych výstupov realizuje centrum aj vedecké konferencie s medzinárodnou účasťou zamerané na oblasť histórie, kultúry a jazyka. V rámci vlastnej edičnej činnosti vydáva jednak zborníky príspevkov z konferencií, ale aj popularizačné a umelecké publikácie. K širšej verejnosti sa dostáva aj prostredníctvom výstav výtvarných diel. V roku 2024 centrum zrealizovalo spolu 14 výstav, dominovala téma rómskeho holokaustu.
Na záver dodal Ľubomír Baláž, riaditeľ ŠVK PO: „Verím, že sa nám v spolupráci so splnomocnencom podarí nájsť správnu cestu, aby sa Štátna vedecká knižnica v Prešove a aj jej centrum rómskej kultúry mohli správne rozvíjať a naďalej sa pýšiť svojím ojedinelým projektom v strednej Európe.“
Ohlasy v médiách:
V Prešove hovorili o možnom rozvoji dokumentačného centra pre rómsku kultúru.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity navštívil Štátnu vedeckú knižnicu v Prešove.