Vedecký dialóg o rómskej kultúre a identite: Prešov hostil piaty ročník prestížnej konferencie
Prešov - V priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Prešove sa 28. mája uskutočnil jubilejný piaty ročník medzinárodnej vedeckej konferencie Aktuálny stav rómskych štúdií V. Podujatie organizovalo oddelenie dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry Štátnej vedeckej knižnice v Prešove v spolupráci s Prešovskou univerzitou, Ústavom rómskych štúdií a Spoločenskovedným ústavom Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v.v.i.
„Boli tu zástupcovia organizácií, ktorí sa venujú výskumom v oblasti rómskej kultúry, jazyka, literatúry a histórii. Som veľmi rád, že naša knižnica hostila takýchto odborníkov. Oddelenie dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry predstavuje jedinečný a unikátny projekt na Slovensku, ktorý sa systematicky venuje dokumentovaniu a prezentácii rómskej kultúry. Jeho zameranie presahuje historický a súčasný kontext a sústreďuje sa aj na budúcnosť rómskej menšiny. Táto konferencia je dôkazom, že venovať pozornosť menšinovým kultúram má nezanedbateľný význam. Je kľúčové zachovať odkaz ich histórie a identity pre ďalšie generácie,“ uviedol riaditeľ knižnice Ľubomír Baláž.
V posledných rokoch ide o ojedinelú konferenciu na Slovensku, ktorá sa zaoberá aktuálnymi výstupmi v oblasti rómskych štúdií nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí a má vedecký charakter. „V každom ročníku máme aj zaujímavých hostí zo zahraničia, čo nás nesmierne teší. Sme radi, že v tomto ročníku prijali pozvanie aj svetovo uznávaní odborníci ako Elena Marušiaková a Veselin Popov, čím konferencia nadobúda medzinárodný rozmer,“ priblížil Roman Čonka, vedúci oddelenia dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry.
Témou tohtoročnej konferencie bola oblasť etnicity, historický diskurz, rómsky jazyk, literatúra, školstvo, ale aj oblasť politiky a príklady dobrej praxe.
O fenoméne preferovanej etnickej identity hovorila Prof. Elena Marušiaková, etnografka, členka Slovenskej akadémie vied, Ústavu etnológie a sociálnej antropológie, v.v.i. a profesorka na Univerzite v St Andrews vo Veľkej Británii. Už od vysokoškolských štúdií sa venuje primárne výskumom v oblasti etnokultúrnych procesov rozličných skupín Rómov v Európe. Je nositeľkou niekoľkých ocenení, je spoluautorkou publikácie Roma Voices in History: A Source Book. Roma Civic Emancipation in Central, South-Eastern and Eastern Europe from 19th Century until the Second World War (Marushiakova & Popov, 2021) dostala cenu Americkej asociácie knižníc za najlepšiu historickú publikáciu vydanú v rokoch 2020 a 2021.
Julieta Rotaru, filologička s titulom z klasickej filológie na Univerzite v Bukurešti (1998), magisterským titulom zo sanskrtského jazyka a literatúry na Univerzite Tilak Maharashtra v Pune v Indii (1998 – 2000), prezentovala spoločnosť Gypsy Lore Society. Je to medzinárodné združenie záujemcov o štúdium Rómov a kočovníkov, ktoré bolo založené vo Veľkej Británii v roku 1888. Od roku 1989 má sídlo v Spojených štátoch amerických. Oblasť záujmu bola už od počiatku veľmi široká, zahŕňala mnoho rôznych komunít, ktoré sa bez ohľadu na svoj pôvod samy označovali ako Rómovia/Cigáni/Gypsi, ale tiež sa záujem sústreďoval na pôvodných kočovníkov označovaných ako Travelers. Julieta Rotaru pôsobila niekoľko rokov ako profesorka na Univerzite v Bukurešti v Rumunsku, na katedre rómskeho jazyka a literatúry. V súčasnosti pracuje na Sorbonnskej univerzite v Paríži a v Centre orientálnych jazykov.
Rómske centrum v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove sa od roku 2017 venuje aj prezentácii rómskej kultúry a artefaktov prostredníctvom virtuálnych galérií a prehliadok. Ide napríklad o virtuálnu galériu výtvarných prác žiakov základnej školy v Jarovniciach, verejnosť môže virtuálne navštíviť kováčsku dielňu rómskeho kováča Igora Radiča, ale aj pamätníky obetí rómskeho holokaustu na Slovensku. „Bolo to veľmi zaujímavé, podnetné, našiel som tu partnerov, s ktorými si viem predstaviť pokračovať aj v ich aktivitách, ktoré by sme mohli spracovať pomocou moderných technológií,“ povedal Norbert Végh, s ktorým knižnica spolupracuje pri tvorbe virtuálnych výstupov.
Podľa Alexandra Mušinku z Prešovskej univerzity, ktorá je partnerom knižnice, má konferencia stúpajúcu tendenciu. „Myslím si, že oproti minulým ročníkom, sú príspevky čím ďalej, tým kvalitnejšie. Hlavný príspevok profesorky Marushiakovej a profesora Poppova bol podľa mňa veľmi dobrý a dúfam, že túto tendenciu si uchová aj do budúcna. Pre mňa bolo veľmi príjemné sledovať aktivity v Centre mládeže Jarovniciach,“ spresnil.
Okrem odborných a vedeckých príspevkov ponúkla konferencia priestor aj pre prezentáciu kultúrnych aktivít a projektov, ktoré sa realizujú priamo v teréne.
Rozvojový pracovník obce Jarovnice Michal Šľachta predstavil činnosť Centra mládeže, ktoré navštevujú mladí Rómovia. Výskum rómskych žien a dievčat v rómskej komunite v Jarovniciach prezentovala Silvia Zábavová z Vysokej školy sv. Alžbety v Košiciach. O politickej participácii Rómov a Rómiek hovorila Kristýna Hájková z Univerzity v Hradci Králové.
Oddelenie dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry vydá v roku 2026 recenzovaný zborník z konferencie, ktorý prispeje k ďalšiemu štúdiu v oblasti romistiky nie len na Slovensku.