Vedecké interdisciplinárne ladené kolokvium s názvom Duchovná kultúra pod Karpatmi v hodnotových interakciách II.

Prešov, (Tlačová správa) – Štátna vedecká knižnica v Prešove (ŠVK v Prešove) – oddelenie historických knižničných fondov usporiadalo v dňoch 18. – 19. júna v spolupráci s Katedrou slovenského jazyka, literatúry a didaktiky Ústavu filologických štúdií Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave vedecké interdisciplinárne ladené kolokvium s názvom Duchovná kultúra pod Karpatmi v hodnotových interakciách II. „Podujatie svojím príhovorom otvoril riaditeľ ŠVK v Prešove, PaedDr. Ľubomír Baláž, po ktorom sa slova ujali vedeckí garanti kolokvia prof. PhDr. Peter Žeňuch, DrSc. a doc. Mgr. Marcela Domenová,“ PhD., povedala členka organizačného výboru kolokvia Lucia Němcová.

„Ide o významné a hodnotné podujatie, a veľmi si vážim, že účastníci a odborníci prispeli cennými poznatkami zo svojich výskumov. Túto spoluprácu budeme naďalej rozvíjať a pevne verím, že kolokvium významne prispeje k prezentácii dejín knižnej kultúry. Dúfam, že sa nám podarí zabezpečiť finančnú podporu pre realizáciu podujatia sprevádzaného bohatou zahraničnou účasťou aj v budúcich rokoch. Zároveň verím, že bude naďalej možné pokračovať vo finančnej podpore edičnej činnosti oddelenia,“ dodal riaditeľ knižnice Ľubomír Baláž.

Rokovanie vedeckého podujatia s medzinárodnou účasťou (Poľsko, Ukrajina), na ktorom dostali priestor na prezentáciu svojich aktuálnych výskumov jazykovedci, literárni vedci, historici, archivári, teológovia i knihovníci, bolo rozdelené do troch tematických sekcií. Prvá sekcia s názvom Z aktuálnych výskumov kultúrnej komunikácie v písomných pamiatkach na Dolnej zemi prítomným predstavila nielen problematiku edície konkrétneho historického písomného prameňa (Kerestúrsky rukopis), ale aj jeho obsahovú skladbu, aktuálne nárečové výskumy v prostredí dolnozemských Slovákov, vieroučnú spisbu využiteľnú v procese výchovy a vzdelávania či cestopis do krajiny otcov – na Slovensko – tak, ako ho jeho autor zaznamenal na začiatku 20. storočia. Druhá sekcia s názvom Pamiatky knižnej kultúry: Boh – slovo – viera poskytla priestor na prezentáciu výskumov v oblasti cirkevnoslovanských rukopisov z fondu ŠVK v Prešove, vydavateľskú produkciu viacerých denominácií na území východného Slovenska, ale aj smrti ako súčasti literárnych textov určených detskému prijímateľovi. V tretej sekcii – Jedinec verzus komunita, pamiatka ako súčasť celku v dejinnom kontexte – našli svoje miesto referáty siahajúce od cirkevných dejín (ružencové bratstvo v Starej Ľubovni, situácia gréckokatolíckeho duchovenstva v období Mukačevskej eparchie), cez dejiny knižnej kultúry (analýza kláštorných knižníc v Poľsku, význam kanonika Jána Olšavského ako jedného z mecénov Eparchiálnej knižnice a výskyt zachovaných rukopisov v jej fonde), osudy a predstavenie života jednotlivcov spojených s východným Slovenskom (židovský vzdelanec Meier Friedmann, novinár a publicista Ivan Hvať) až po jazykovedne orientovanú problematiku (translatologická problematika i jazyková analýza hovoreného prejavu). Kolokvium – odborná časť rokovania bola obohatená o sprievodný program. Večer prvého dňa šlo o prezentáciu vybranej edičnej činnosti oddelenia historických knižničných fondov za roky 2023 – 2024. V druhý deň podujatia mali účastníci možnosť prezrieť si aktuálne prebiehajúce výstavy v študovni starých tlačí i v Galérii Bibliotéke, ako aj overiť svoje znalosti danej problematiky prostredníctvom sprievodného edukačného programu.

Ako povedal jeden z vedeckých garantov podujatia, prof. Peter Žeňuch: „Ide už o druhý ročník podujatia, ktoré sa koná vďaka korektnej spolupráci oboch pracovísk. Môžeme vystúpiť s témami, ktoré sú výstupom aktuálnych výskumov. Z našich referátov, diskusií sme si odniesli niečo, čo súvisí s axiológiou, s hodnotovým poznávaním nás samých, teda toho, čo súvisí s jazykom, literatúrou, písomníctvom, kultúrou ako takou, dejinami, umením a všetkými druhmi tých vied, ktoré obohacujú ducha. Kolokvium hovorí o hodnotových interakciách a duchovnom živote ako takom.“ Ako na záver poznamenala vedecká garantka podujatia, doc. Marcela Domenová: „Veríme, že nešlo o posledné podujatie tohto druhu na pôde ŠVK v Prešove, veď aj toto kolokvium poukazuje na široký záber problematiky a potrebu ďalších výskumov dejín knižnej kultúry v kontexte duchovných hodnôt a ich interakcií.“  Z podujatia knižnica plánuje vydanie zborníka.

Ohlasy v médiách:

Kolokvium v Prešove sa venovalo duchovnej kultúre pod Karpatmi. 

Medzinárodné kolokvium v Prešove sa venovalo duchovnej kultúre pod Karpatmi. 

Medzinárodné kolokvium sa venovalo duchovnej kultúre pod Karpatmi. 

 

Späť na archív tlačových správ