Využi svoj hlas

Prešov, (Tlačová správa) – V júni čakajú Slovensko, ako aj ostatné členské štáty Európskej únie, voľby poslancov do Európskeho parlamentu. Štátna vedecká knižnica v Prešove sa rozhodla túto dôležitú udalosť pripomenúť diskusiou pre stredoškolskú mládež, ktorá sa uskutoční 6. mája o 10:00 v priestoroch knižnice na Námestí mládeže 1.

„Sme presvedčení, že veľa Slovákov nevie, čo presne Európska únia robí, kde sú hranice jej právomocí a kde sa začínajú kompetencie členských krajín. Z tejto nevedomosti potom často vyvodzujú mylné závery a tak vznikajú nejasnosti až dezinformácie,“ povedala riaditeľka Štátnej vedeckej knižnice v Prešove Valéria Závadská a pokračovala: „Musím priznať, že ani ja som nevedela všetko o práci inštitúcií Európskej únie, mala som mierny chaos v tom, čo presne robí Európska komisia, Európsky parlament či Rada EÚ, alebo aj ďalšie. V decembri 2023 som vďaka Kancelárii Európskeho parlamentu na Slovensku mala možnosť spolu s ďalšími kolegyňami a kolegami zo Slovenskej asociácie knižníc navštíviť Brusel a dozvedieť sa o tom viac. Vtedy sa asi zrodila myšlienka spolupráce slovenských knižníc s Kanceláriou EP na kampani VYUŽI SVOJ HLAS.“

Zo všetkých inštitúcií, ktoré sú súčasťou EÚ, je Európsky parlament jedinou priamo volenou európskou inštitúciou a jej hlavným účelom je zastupovať občanov členských štátov na európskej scéne. Podľa jeho predsedníčky Roberty Metsoly je v súčasnej neľahkej dobe zvlášť dôležitá spolupráca členských štátov. Slovensko vždy bolo z geografického hľadiska súčasťou Európy, preto bolo pochopiteľné aj rozhodnutie jeho občanov stať sa členom EÚ, ktorým je presne 20 rokov.

„Našim vkladom do kampane je okrem iného aj diskusia mladých ľudí so zástupcami slovenskej kancelárie EP Natáliou Šťastnou a Janom Pátkom. A aj keď možno nie všetci študenti už budú môcť v týchto voľbách voliť, informácie, ktoré sa dozvedia, budú môcť posunúť svojim príbuzným, priateľom a známym,“ dodala Valéria Závadská a na záver uviedla: „Máme malé prekvapenie. Pred diskusiou chceme oceniť piatich mladých ľudí, ktorí sa zapojili do našej súťaže v tvorbe eseje. Súťaž na tému Čo pre mňa znamená byť Európanom sme vyhlásili vlani v októbri s tým, že vyhodnotenie sa uskutoční v roku 20. výročia nášho vstupu do Európskej únie. Zatiaľ však nebudeme prezrádzať mená ani umiestnenia súťažiacich.“

Na Slovensku sa uskutočnia voľby 8. júna 2024 a dovtedy knižnica svojimi príspevkami na sociálnej sieti či na webe bude upozorňovať na to, že aj tieto voľby sú dôležité a každý dospelý občan má na to právo. Toto právo je dobré využiť.

Ohlasy v médiách:

Využi svoj hlas.

V Prešove pripravili pre mládež diskusiu o Európskej únii.

ŠVK v Prešove pripravila pre mládež diskusiu o Európskej únii.

Späť na archív tlačových správ