Štátna vedecká knižnica v Prešove a BIBIANA podpísali Memorandum o spolupráci

Prešov, (Tlačová správa) - Štátna vedecká knižnica v Prešove a BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, budú prehlbovať partnerstvo v oblasti kultúry, vzdelávania a čitateľskej gramotnosti detí a mládeže. Memorandum o spolupráci v Prešove podpísal (17. 6. 2026) riaditeľ knižnice Ľubomír Baláž a riaditeľka BIBIANY Petra Flach.

Memorandum vytvára rámec pre systematickú spoluprácu oboch inštitúcií, najmä v oblasti zdieľania odborných skúseností, podpory ilustračného umenia a organizovania spoločných kultúrnych a vzdelávacích podujatí. Partnerstvo má zároveň ambíciu prepájať knižničnú a galerijnú prax a prinášať verejnosti kvalitné programy s dôrazom na rozvoj kreativity a vzťahu k literatúre.

„Spoluprácu s BIBIANOU vnímame ako významný krok k posilneniu kultúrneho života v našom regióne. Spoločnými aktivitami chceme motivovať deti a mladých ľudí k čítaniu a k väčšiemu záujmu o vizuálne umenie,“ uviedol riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Prešove Ľubomír Baláž.

Spolupráca oboch inštitúcií nadväzuje na predchádzajúce úspešné spoločné projekty. Knižnica v rokoch 2023 a 2025 realizovala výstavy zapožičané z BIBIANY, ktoré obohatili kultúrnu ponuku regiónu a stretli sa so záujmom návštevníkov. Na úspešnú spoluprácu z predchádzajúcich rokov nadviaže knižnica aj na jeseň tohto roka, keď verejnosti predstaví ďalšiu výstavu poskytnutú BIBIANOU.

Riaditeľka BIBIANY Petra Flach doplnila: „Partnerstvo s prešovskou knižnicou nám umožní rozšíriť naše aktivity do ďalších regiónov Slovenska a priniesť deťom i mládeži nové inšpiratívne zážitky spojené s umením a literatúrou.“

Spolupráca bude realizovaná najmä prostredníctvom spoločných podujatí, odborných konzultácií, výmeny skúseností a zapožičiavania kultúrnych a umeleckých materiálov. Konkrétne projekty budú dohodnuté priebežne na základe potrieb a plánov oboch inštitúcií.

Partnerstvo vytvára priestor na rozvoj nových projektov, ktoré budú prepájať literatúru, ilustráciu, umenie a vzdelávanie. Ambíciou oboch inštitúcií je sprístupňovať kvalitný kultúrny obsah širokej verejnosti najmä prepájaním akademického, knižničného a umeleckého potenciálu a podporovať pozitívny vzťah ku knihám, tvorivosti a umeniu.

 „Veríme, že toto partnerstvo bude prínosom nielen pre obe inštitúcie, ale predovšetkým pre verejnosť. Naším cieľom je vytvárať podnetné prostredie, v ktorom sa stretávajú knihy, umenie, kreativita a vzdelávanie. Teší nás, že môžeme byť súčasťou projektov, ktoré rozvíjajú čítanie, tvorivosť a vzťah k umeniu,“ uzavrel riaditeľ knižnice Ľubomír Baláž.

Späť na archív tlačových správ